4th Annual Northern California International Dragon Boat Championships
October 2 and 3, 1999

The race course lenth was a distance between 400 and 500 meters.
The course length was slightly shorter on October 3, 1999.

The Champions:

 Mixed Competitive Championship
Place Team Time
1st Team Toro 1:56.30
2nd Canadian Airlines Dragon Flyers 1:57.99
3rd Concord Pacific Flying Dragons 1:58.63
 Tai Seng Video Women's Championship
Place Team Time
1st Team 10 from Outer Space (Team Toro) 2:07.79
2nd Team Vancouver 2:11.26
3rd We Be Wahinees 2:12.30

LeeMAH Electronics Men's Championship

Place Team Time
1st Team 10 from Outer Space (Team Toro) 1:54.62
2nd Team Vancouver 1:57.36
3rd Crossworlds Bay Area Dragons 1:58.89

 Eric Hoey Youth Challenge Cup (High School Championship)

Place Team Time
1st Crystal Springs Uplands #1 2:21.91
2nd Lick Wilmerding 2:22.92
3rd George Washington 2:25.42

Grand Master Challenge

Place Team Time
1st Portland Golden Dragons 2:12.69
2nd False Creek Grandragons 2:24.36
3rd Prime Time 2:37.64
 The Big Race
Place Team Time
1st Da Cal Juice 2:15.94
 Mixed Recreational A Division
Place Team Time
1st Sandia Thunderdragons 1:59.61
2nd Bank of Canton #2 2:00.49
3rd Merrill Lynch Bay Area Dragons 2:01.47

 Mixed Recreational B Division

Place Team Time
1st Draco Desperados 2:02.70
2nd San Jose Mercury News Paper Dgns. 2:05.40
3rd LeeMAH Electronics 2:06.32

 Mixed Novice A Division 

Place Team Time
1st Oracle Light Waves 2:15.08
2nd Waterbeasts 2:16.33
3rd Ski Dragons 2:17.67
 Mixed Novice B Division
Place Team Time
1st Charles Schwab 2:22.73
2nd San Francisco Police Department 2:24.45
3rd Bank of Canton #3 2:26.82
 
Individual Race Results - October 2, 1999 
  High School Challenge 1  
#1 Race H1, 9:00AM  
Place Team Time
1 Crystal Springs Uplands #1 2:26.94
3 Hillsdale 2:32.50
4 Carlmont 2:37.66
2 San Mateo 2:31.77
  Mixed Recreational - Round 1  
#2 Race R1, 9:12AM  
Place Team Time
4 SJ Mercury News Paper Dragons 2:07.02
3 Draco Desperados 2:06.40
2 Dieselfish #2 2:05.51
1 Canadian Airlines Proud Wings 2:03.77
  Mixed Novice - Round 1  
#3 Race N1, 9:24AM  
Place Team Time
2 We Be Dragons 2:32.56
1 Esprit de Crew 2:28.78
4 Pacific Bell Hell's Bells 2:42.63
3 Tim Wong Chinese Martial Arts 2:40.58
  Mixed Competitive - Round 1  
#4 Race C1, 9:36AM  
Place Team Time
4 Edgewater Place Bay Area Dragons 2:01.86
3 Canadian Airlines Dragon Flyers 2:00.84
2 Stumptown Paddlers 2:00.13
1 Tamalpais 1:59.82
  High School Challenge 2  
#5 Race H2, 9:48AM  
Place Team Time
4 St. Ignatius 2:42.86
1 Lick Wilmerding 2:27.89
3 Crystal Springs Uplands #2 2:37.99
2 Menlo 2:36.01
  Mixed Recreational - Round 1  
#6 Race R2, 10:00AM  
Place Team Time
4 Oakland Fire Dragons 2:18.98
2 Merrill Lynch Bay Area Dragons 2:02.96
1 Spirit of Vancouver 2:02.75
3 Beached Whale 2:07.82
  Mixed Novice - Round 1  
#7 Race N2, 10:12AM  
Place Team Time
4 Triton Dragons 2:29.96
3 PG&E Dragon Power 2:26.91
1 Dragon Warriors 2:23.06
2 Merrill Lynch 2:26.13
  Mixed Competitive - Round 1  
#8 Race C2, 10:24AM  
Place Team Time
4 Dieselfish 2:03.41
3 TD Thunder 2:01.41
1 Team Toro 1:59.02
2 Concord Pacific Flying Dragons 1:59.65
  High School Challenge 3  
#9 Race H3, 10:36AM  
Place Team Time
2 Abraham Lincoln 2:39.11
1 George Washington 2:31.56
4 Phillip Burton 2:51.39
3 Lowell 2:40.13
  Mixed Recreational - Round 1  
#10 Race R3, 10:48AM  
Place Team Time
1 Too Much Sake 2:05.17
3 LeeMAH Electronics 2:10.94
2 LA Racing Dragons 2:08.03
4 Da Cal Juice 2:12.00
  Mixed Novice - Round 1  
#11 Race N3, 11:00AM  
Place Team Time
4 KTSF-Channel 26 2:42.43
1 Wells Fargo Bank 2:24.18
3 False Creek Grandragons 2:26.80
2 Cal Marching Band 2:26.41
  Mixed Competitive - Round 1  
#12 Race C3, 11:12AM  
Place Team Time
3 Aquiline Electric Dragons 2:03.29
2 Bank of Canton #1 2:01.44
1 Wasabi/Sing Fai/MAD 1:59.85
4 Open NA
  High School Consolation 1  
#13 Race H4, 11:24AM  
Place Team Time
2 Hillsdale 2:32.05
1 Crystal Springs Uplands #2 2:31.67
3 Abraham Lincoln 2:32.34
4 Menlo 2:35.05
  Mixed Recreational - Round 1  
#14 Race R4, 11:36AM  
Place Team Time
3 Portland Golden Dragons 2:10.51
2 Bank of Canton #2 2:02.40
1 Sandia Thunder Dragons 2:01.57
4 San Francisco Heat Wave 2:31.93
  Mixed Novice - Round 1  
#15 Race N4, 11:48AM  
Place Team Time
3 Salomon Smith Barney 2:34.22
1 Waterbeast 2:25.30
2 Ski Dragons 2:26.73
4 Menlo College Maulers 2:40.69
  High School Consolation 2  
#16 Race H5, 12:00Noon  
Place Team Time
4 Phillip Burton 2:41.41
3 Lowell 2:30.63
1 Carlmont 2:27.20
2 St. Ignatius 2:30.13
  Mixed Novice - Round 1  
#17 Race N5, 12:12PM  
Place Team Time
2 Air Canada All Star Paddles 2:27.40
1 Oracle Light Waves 2:25.02
4 Charles Schwab 2:32.68
3 Crystal Springs/Stanford Alumni 2:32.55
  Eric Hoey Youth Challenge Cup (H.S. Championship)  
#18 Race H6, 12:24PM  
Lane Team  
3 George Washington 2:25.42
1 Crystal Springs Uplands #1 2:21.91
2 Lick Wilmerding 2:22.92
4 San Mateo 2:40.09
  Mixed Novice - Round 1  
#19 Race N6, 12:36PM  
Place Team Time
4 Bank of Canton #3 2:46.13
3 San Francisco Police Department 2:42.06
1 AT&T Dragons 2:35.34
2 Abreast in a Boat 2:35.91
  Mixed Rec. A - Semi-Final 1  
#20 Race R5, 1:30PM  
Place Team Time
4 LA Racing Dragons 2:11.55
3 Canadian Airlines Proud Wings 2:06.74
2 Spirit of Vancouver 2:03.88
1 Bank of Canton #2 2:02.91
  Mixed Novice B - Semi-Final 1  
#21 Race N7, 1:45PM  
Place Team Time
1 Triton Dragons 2:16.90
2 False Creek Grandragons 2:36.13
3 Tim Wong Chinese Martial Arts 2:39.10
4 Menlo College Maulers 2:46.93
  Mixed Competitive - Round 2  
#22 Race C4, 2:00PM  
Place Team Time
4 TD Thunder 2:03.69
3 Wasabi/Sing Fai/MAD 2:03.02
2 Stumptown Paddlers 2:02.70
1 Edgewater Place Bay Area Dragons 2:02.19
  Mixed Novice A - Semi-Final 1  
#23 Race N8, 2:15PM  
Place Team Time
4 Merrill Lynch 2:31.76
3 Wells Fargo Bank 2:24.66
2 Esprit de Crew 2:22.66
1 Ski Dragons 2:19.73
  Mixed Rec. B - Semi-Final 1  
#24 Race R6, 2:30PM  
Place Team Time
4 San Francisco Heat Wave 2:20.62
2 Beached Whale 2:09.24
1 Draco Desperados 2:05.86
3 Da Cal Juice 2:10.80
  Mixed Novice B - Semi-Final 2  
#25 Race N9, 2:45PM  
Place Team Time
2 Charles Schwab 2:25.90
3 PG&E 2:26.98
1 San Francisco Police Department 2:20.99
4 Pacific Bell Hell's Bells 2:50.34
  Mixed Competitive - Round 2  
#26 Race C5, 3:00PM  
Place Team Time
4 Aquiline Electric Dragons 2:04.27
3 Tamalpais 2:03.23
2 Concord Pacific Flying Dragons 2:02.63
1 Dieselfish 2:01.30
  Mixed Novice A - Semi-Final 2  
#27 Race N10, 3:15PM  
Place Team Time
3 Air Canada All Star Paddles 2:20.47
4 AT&T Dragons 2:21.52
2 Dragon Warriors 2:19.99
1 We Be Dragons 2:19.69
  Mixed Rec. A - Semi-Final 2  
#28 Race R7, 3:30PM  
Place Team Time
4 Dieselfish #2 2:07.91
3 Too Much Sake 2:05.87
2 Sandia Thunderdragons 2:04.68
1 Merrill Lynch Bay Area Dragons 2:01.72
  Mixed Novice B - Semi-Final 3  
#29 Race N11, 3:45PM  
Place Team Time
4 KTSF - Channel 26 2:42.69
3 Salomon Smith Barney 2:27.41
2 Crystal Springs/Stanford Alumni 2:26.10
1 Bank of Canton #3 2:24.21
  Mixed Competitive - Round 2  
#30 Race C6, 4:00PM  
Place Team Time
4 Open NA
3 Team Toro 1:58.61
2 Bank of Canton #1 1:58.41
1 Canadian Airlines Dragon Flyers 1:57.91
  Mixed Novice A - Semi-Final 3  
#31 Race N12, 4:15PM  
Place Team Time
4 Abreast in a Boat 2:25.42
2 Oracle Light Waves 2:17.73
1 Waterbeasts 2:13.51
3 Cal Marching Band 2:21.91
  Mixed Rec. B - Semi-Final 2  
#32 Race R8, 4:30PM  
Place Team Time
2 San Jose Mercury News Paper Dgns. 2:07.62
1 LeeMAH Electronics 2:06.06
3 Portland Golden Dragons 2:09.86
4 Oakland Fire Dragons 2:10.08
 

 Individual Race Results - October 3, 1999:

  Women's Semi-Final 1  
#33 Race W1, 9:00AM  
Place Team Time
4 Woman Warriors 2:30.60
2 Team Dragon 2:13.17
1 Team 10 from Outer Space 2:06.86
3 Golden Girls 2:27.90
  Men's Semi-Final 1  
#34 Race M1, 9:12AM  
Place Team Time
4 Portland Studtown 1:55.81
1 Team Vancouver 1:53.99
2 Team 10 from Outer Space 1:54.98
3 Team USA 1:55.01
  Women's Semi-Final 2  
#35 Race W2, 9:24AM  
Place Team Time
3 Dieselfish 2:20.45
1 We Be Wahinees 2:09.08
2 Team Canada 2:10.94
4 Nothing But Air 2:23.56
  Men's Semi-Final 2  
#36 Race M2, 9:36AM  
Place Team Time
3 Team Dragon 1:57.39
2 Bank of Canton 1:55.79
1 Crossworlds Bay Area Dragons 1:54.78
4 Bay Area Fire Fighters 2:04.78
  Women's Semi-Final 3  
#37 Race W3, 9:48AM  
Place Team Time
4 SJMN/Esprit 2:26.80
1 Team Vancouver 2:13.36
2 Chix with Stix 2:14.57
3 Abreast in a Boat 2:23.34
  Men's Semi-Final 3  
#38 Race M3, 10:00AM  
Place Team Time
3 Dieselfish 1:57.91
4 SJMN/Esprit 2:08.07
2 Team Canada 1:57.73
1 Nothing But Air 1:57.72
  Women's Semi-Final 4  
#39 Race W4, 10:12AM  
Place Team Time
3 Team USA 2:28.46
2 Bank of Canton 2:09.91
1 Portland Wild Women 2:09.42
4 She Dragons 2:35.99
  Mixed Rec. B - Consolation Final  
#40 Race R9, 10:24AM  
Place Team Time
3 Oakland Fire Dragons 2:09.26
2 Da Cal Juice 2:08.63
1 Portland Golden Dragons 2:06.80
4 San Francisco Heat Wave 2:13.73
  Mixed Novice B - Consolation Final 1  
#41 Race N13, 10:36AM  
Place Team Time
4 KTSF - Channel 26 2:37.51
3 Tim Wong Chinese Martial Arts 2:33.46
2 Pacific Bell Hell's Bells 2:32.46
1 Cal rACERs 2:20.23
  Mixed Competitive - Consolation Final 1  
#42 Race C7, 10:48AM  
Place Team Time
3 Aquiline Electric Dragons 2:02.42
2 Dieselfish 2:01.84
1 TD Thunder 2:00.42
4 Open NA
  Mixed Novice A - Consolation Final 1  
#43 Race N14, 11:00AM  
Place Team Time
4 Abreast in a Boat 2:27.59
2 Wells Fargo Bank 2:18.84
3 AT&T Dragons 2:22.14
1 Merrill Lynch 2:16.67
  Mixed Rec. A - Consolation Final  
#44 Race R10, 11:12AM  
Place Team Time
4 Dieselfish #2 2:05.46
3 Canadian Airlines Proud Wings 2:03.15
2 Too Much Sake 2:02.42
1 LA Racing Dragons 2:01.26
  Mixed Novice B - Consolation Final 2  
#45 Race N15, 11:24AM  
Place Team Time
1 PG&E Dragon Power 2:22.72
4 Stanford Alumni Association 2:43.16
2 False Creek Grandragons 2:27.03
3 Salomon Smith Barney 2:28.63
  Mixed Competitive - Consolation Final 2  
#46 Race C8, 11:36AM  
Place Team Time
DQ Tamalpais NA
3 Stumptown Paddlers 2:01.53
2 Wasabi/Sing Fai/MAD 1:59.96
1 Bay Area Dragons 1:59.85
  Mixed Novice A - Consolation Final 2  
#47 Race N16, 11:48AM  
Place Team Time
4 Air Canada All Star Paddles 2:23.02
2 Dragon Warriors 2:21.00
1 Esprit de Crew 2:19.93
3 Cal Marching Band 2:22.48
  Mixed Recreational B - Final  
#48 Race R11, 12:00Noon  
Place Team Time
4 Beached Whale 2:09.73
3 LeeMAH Electronics 2:06.32
1 Draco Desperados 2:02.70
2 San Jose Mercury News Paper Dgns. 2:05.40
  Mixed Novice B - Final  
#49 Race N17, 12:15PM  
Place Team Time
2 San Francisco Police Department 2:24.45
DQ Triton Dragons 2:02.96
3 Bank of Canton #3 2:26.82
1 Charles Schwab 2:22.73
  Mixed Recreational A - Final  
#50 Race R12, 12:30PM  
Place Team Time
4 Spirit of Vancouver 2:02.66
3 Merrill Lynch Bay Area Dragons 2:01.47
2 Bank of Canton #2 2:00.49
1 Sandia Thunderdragons 1:59.61
  Mixed Novice A - Final  
#51 Race N18, 12:45PM  
Place Team Time
4 We Be Dragons 2:26.06
3 Ski Dragons 2:17.67
2 Waterbeasts 2:16.33
1 Oracle Light Waves 2:15.08
  Mixed Competitive - Final  
#52 Race C9, 1:00PM  
Place Team Time
4 Bank of Canton #1 1:58.90
1 Team Toro 1:56.30
2 Canadian Airlines Dragon Flyers 1:57.99
3 Concord Pacific Flying Dragons 1:58.63
  The BIG RACE  
#53 Race S1, 1:15PM  
Place Team Time
4 Stanford Alumni Association 2:40.97
1 Da Cal Juice 2:15.94
3 Cal rACERs 2:29.22
2 Cal Marching Band 2:24.42
  Grand Master Challenge  
#54 Race S2, 1:30PM  
Place Team Time
3 Prime Time 2:37.64
1 Portland Golden Dragons 2:12.69
2 False Creek Grandragons 2:24.36
DQ Grand Warriors 2:26.41
  Battle of the Financial Behemoths  
#55 Race S3, 1:45PM  
Place Team Time
4 Salomon Smith Barney 2:35.00
2 Wells Fargo Bank 2:23.59
3 Charles Schwab 2:24.30
1 Merrill Lynch 2:14.88
  North American Dragon Boat Challenge  
#56 Race S4, 2:00PM  
Place Team Time
3 Concord Pacific Flying Dragons 2:07.38
4 Air Canada All Star Paddles 2:11.46
1 Draco Desperados 2:03.62
2 Canadian Airlines Proud Wings 2:03.65
  Tai Seng Video Women's Championship  
#57 Race W5, 2:15PM  
Place Team Time
4 Portland Wild Women 2:15.45
3 We Be Wahinees 2:12.30
1 Team 10 From Outer Space 2:07.79
2 Team Vancouver 2:11.26
  LeeMAH Electronics Men's Championship  
#58 Race M4, 2:30PM  
Place Team Time
4 Nothing But Air 2:00.47
3 Crossworlds Bay Area Dragons 1:58.89
2 Team Vancouver 1:57.36
1 Team 10 from Outer Space 1:54.62
  Battle of the Labs  
#59 Race S5, 2:45PM  
Place Team Time
3 Lawrence Livermore National Labs 2:25.03
1 Sandia National Labs 2:09.59
2 DisCopyLabs Waterbeast 2:21.70
4 AT&T/AT&T Bell Labs 2:25.99
  Battle of the Media Titans  
#60 Race S6, 3:00PM  
Place Team Time
4 KTSF - Channel 26 2:35.13
2 Aquiline Electric Dragons 2:02.38
1 Spirit of Vancouver 2:02.10
3 San Jose Mercury News Paper Dgns. 2:03.20
  Sapunar Bay Area's Finest Challenge  
#61 Race S7, 3:15PM  
Place Team Time
4 San Francisco Police Dept. 2:24.68
1 Oakland Fire Dragons 2:13.75
2 San Francisco Heat Wave 2:19.90
3 Abreast in a Boat 2:24.13
  Pacific Dragon Boat Challenge  
#62 Race S8, 3:30PM  
Place Team Time
4 LA Racing Dragons 2:03.96
3 Stumptown Paddlers 2:00.55
2 Dieselfish 2:00.04
1 Too Much Sake 1:58.94
  Bay Area Corporate Challenge  
#63 Race S9, 3:45PM  
Place Team Time
4 Pacific Bell Hell's Bells 2:17.02
2 Oracle Light Waves 2:11.58
3 PG&E Dragon Power 2:11.78
1 Esprit de Crew 2:11.33
  World Dragon Boat Challenge  
#64 Race S10, 4:00PM  
Place Team Time
2 SF Bay Area All-Stars 1:56.38
1 Wasabi/Sing Fai/MAD 1:56.27


top


Last Updated on 8/09/2000